Projekt Zespołu Sal Operacyjnych z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej

Zespół Sal Operacyjnych z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Centralna Sterylizatornia oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy, Szpital Uniwersytecki Nr 1 w Bydgoszczy

architektoniczny projekt rozbudowy obiektu służby zdrowia i projekt wykonawczy szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Bydgoszczy zrealizowany przez architekta mgr inż. Jacka Wiśniewskiego z Bydgoszczy

Lokalizacja Bydgoszcz, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9

Projekt 2007-2008

Realizacja 2009-2013

Powierzchnia netto 11.188 m2,
Kubatura 57.906 m3,
Sale operacyjne 15 szt.
Łóżka intensywnej terapii 23 szt.

Budynek stanowi rozbudowę głównej kubatury Szpitala i skomunikowany z nią jest na wszystkich kondygnacjach użytkowych. W piwnicy zlokalizowano centralną sterylizatornię, na parterze Szpitalny Oddział Ratunkowy z blokiem operacyjnym septycznym, na I i II piętrze specjalistyczne bloki operacyjne, na III piętrze oddział anestezjologii i intensywnej terapii medycznej, IV piętro stanowi kondygnacja techniczna, a nad dachem zlokalizowano lądowisko dla śmigłowców sanitarnych.
Wśród sal operacyjnych najwyższym stopniem zaawansowania technologicznego charakteryzują się:
dwie sale ogólne ze śródoperacyjnym tomografem przesuwnym mogącym obsługiwać naprzemiennie każdą z nich,
sala hybrydowa z angiografem,
sala neurochirurgiczna ze śródoperacyjnym rezonansem magnetycznym zlokalizowanym w przyległym pomieszczeniu.
Na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii medycznej przewidziano 3 izolatki, które zostały zorganizowane, wydzielone i wyposażone w sposób umożliwiający przyjęcie nawet najbardziej niebezpiecznych zakażeń.
Szpitalny Oddział Ratunkowy wyposażono w podjazd dla karetek z zamykaną i ogrzewaną halą, umożliwiającą jednoczesne przyjęcie 5 ambulansów przy zachowaniu przejezdności pomieszczenia. Budynek posiada ponadto własny, wbudowany pod podjazdem karetek agregat prądotwórczy o mocy 1 MW.

Budynek wyposażono w 5 dźwigów szpitalnych o nośności od 1,6 do 3,0 ton, 2 dźwigi towarowe małe i podnośnik nożycowy o nośności 3,0 ton.

Opracowanie dotyczy części architektonicznej.

powrót do listy projektów szpitali

projektowanie sal operacyjnych ZOL

projektowanie zakladow opiekunczo leczniczych, modernizacja szpitali, architekt

architekt, projekt sali operacyjnej, Jacek Wiśniewski